Skip to content

1760 Mohawk DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block790
Lot261
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,770
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
25%
Improvement Value:$369,100
75%
Total Assessment$492,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,961+5.2%
2024$8,518-0.8%
2023$8,585+0.4%
2022$8,547+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft3,770DeedBook 19424, Page 485Recorded7/7/2023

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 11529, Page 68

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 4886, Page 693

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4536, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1972