Skip to content

1920 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 26, 1977

Property Information

Block795
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage7,726
Acreage2.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,578,000
36%
Improvement Value:$2,815,700
64%
Total Assessment$4,393,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$80,009+5.2%
2024$76,055+1.2%
2023$75,150+0.4%
2022$74,820+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 3663, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1972