Skip to content

301 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Date
Jan 28, 1995

Property Information

Block690
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage7,812
Acreage2.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,710,000
51%
Improvement Value:$1,651,100
49%
Total Assessment$3,361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,206+5.2%
2024$58,181-6.9%
2023$62,467+0.4%
2022$62,193+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5243, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1986