Skip to content

107 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 1946

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Jun 19, 2000

Property Information

Block797
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage576
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
68%
Improvement Value:$50,600
32%
Total Assessment$156,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,264+5.2%
2024$2,152-10.6%
2023$2,407+0.4%
2022$2,397+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 10165, Page 595

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5170, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1946