Skip to content

511 Parkside AvenueToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Sep 18, 1990

Property Information

Block834
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage560
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
63%
Improvement Value:$64,300
37%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,156+5.2%
2024$3,000+8.3%
2023$2,771+0.4%
2022$2,758+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4862, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1940