Skip to content

331 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 1949

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 20, 2016

Property Information

Block799
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1.5CB
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage922
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
48%
Improvement Value:$114,900
52%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,023+5.2%
2024$3,824+15.9%
2023$3,299+0.4%
2022$3,285+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft922DeedBook 16541, Page 43Recorded10/17/2016

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4365, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1949