Skip to content

424 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1947

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Dec 22, 2003

Property Information

Block833
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
59%
Improvement Value:$86,200
41%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,828+5.2%
2024$3,639+5.9%
2023$3,437+0.4%
2022$3,422+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 11880, Page 71

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 10934, Page 498

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 5025, Page 740

Property Sale

Sale
$24,400
DeedBook 3855, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1947