Skip to content

115 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2001

Property Information

Block800
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage576
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
72%
Improvement Value:$42,400
28%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,757+5.2%
2024$2,621-3.3%
2023$2,710+0.4%
2022$2,699+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946