Skip to content

110 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block800
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,402
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
47%
Improvement Value:$120,900
53%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,186+5.2%
2024$3,980+2.4%
2023$3,888+0.4%
2022$3,871+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,402DeedBook 16099, Page 222Recorded6/5/2015

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 14184, Page 1291

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11109, Page 1503

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4791, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1946