Skip to content

119 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block800
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1CB2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage989
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
42%
Improvement Value:$150,800
58%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,434+12.2%
2024$3,950-1.9%
2023$4,028+13.5%
2022$3,549+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft989DeedBook 19575, Page 829Recorded1/4/2024

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft989DeedBook 18208, Page 1112Recorded12/15/2020

Property Sale

Sale
$174,500
DeedBook 15544, Page 276

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4677, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1950