Skip to content

316 Anthony AvenueToms River, NJ 08753

Built 1947

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Jul 5, 2023

Property Information

Block808
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage968
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
62%
Improvement Value:$71,300
38%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,411+14.0%
2024$2,992-7.2%
2023$3,224+0.5%
2022$3,209+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000
Sq Ft968DeedBook 19449, Page 1317Recorded8/3/2023

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 3860, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1947