Skip to content

334 Anthony AvenueToms River, NJ 08753

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2023

Property Information

Block808
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage686
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
65%
Improvement Value:$61,200
35%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,227+5.2%
2024$3,067+10.3%
2023$2,781+0.4%
2022$2,768+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938