Skip to content

310 Anthony AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$5,500
Last Sale Date
Sep 30, 1972

Property Information

Block808
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,528
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
46%
Improvement Value:$161,500
54%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,186+5.5%
2024$4,917+8.3%
2023$4,542+0.5%
2022$4,521+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

SaleMulti
$5,500
DeedBook NaN, Page NaN