Skip to content

104 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1949

Last Sale Price
$229,999
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block809
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1CB
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage711
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
63%
Improvement Value:$80,300
37%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,975+5.2%
2024$3,779+17.0%
2023$3,229+0.4%
2022$3,215+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$229,999
Sq Ft711DeedBook 18394, Page 1785Recorded3/31/2021

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft711DeedBook 18062, Page 1652Recorded9/21/2020

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 5714, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1949