Skip to content

116 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Date
Jan 20, 2012

Property Information

Block809
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,379
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
51%
Improvement Value:$120,200
49%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,447+5.2%
2024$4,227+2.3%
2023$4,133+0.4%
2022$4,115+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15096, Page 1064

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954