Skip to content

306 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 2020

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block811
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,048
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
30%
Improvement Value:$286,400
70%
Total Assessment$410,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,473+5.2%
2024$7,104+5.3%
2023$6,746+0.4%
2022$6,716+344.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft2,048DeedBook 19426, Page 1159Recorded7/10/2023

Property Sale

Sale
$363,000
Sq Ft2,048DeedBook 17939, Page 635Recorded6/25/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 17310, Page 944Recorded11/26/2018

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 10038, Page 596