Skip to content

318 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2016

Property Information

Block811
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage605
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
38%
Improvement Value:$198,900
62%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,880+5.2%
2024$5,589-5.3%
2023$5,899+0.4%
2022$5,873+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 13140, Page 878

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 11116, Page 1321