Skip to content

627 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block818
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,828
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
48%
Improvement Value:$140,200
52%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,866+5.2%
2024$4,625-19.1%
2023$5,714+0.4%
2022$5,689+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950