Skip to content

425 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 2010

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Jun 29, 2010

Property Information

Block819
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,974
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
33%
Improvement Value:$233,900
67%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,335+5.2%
2024$6,022+3.3%
2023$5,829+0.4%
2022$5,804+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 14663, Page 1863

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 14358, Page 952