Skip to content

630 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 1920

Last Sale Price
$90,500
Last Sale Date
Aug 8, 2002

Property Information

Block821
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage816
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
62%
Improvement Value:$65,500
38%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,178+5.2%
2024$3,021-5.0%
2023$3,179+0.4%
2022$3,165+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 10958, Page 628

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4018, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1920