Skip to content

605 Barnegat AvenueToms River, NJ 08753

Built 1946

Last Sale Price
$124,500
Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block821
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage508
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
43%
Improvement Value:$142,200
57%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,574-6.6%
2024$4,895+82.3%
2023$2,685+0.4%
2022$2,674+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$124,500

From:

To:

Sq Ft508DeedBook 16315, Page 544Recorded2/11/2016

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft508DeedBook 15856, Page 757Recorded7/24/2014

Property Sale

Sale
$29,750
DeedBook 3874, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1946