Skip to content

414 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 25, 2012

Property Information

Block822
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,200
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
47%
Improvement Value:$131,400
53%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,487+5.2%
2024$4,265+16.4%
2023$3,665+0.4%
2022$3,649+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$67,500
DeedBook 4335, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1969