Skip to content

514 Barnegat AvenueToms River, NJ 08753

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block824
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class10
Description057
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,112+5.2%
2024$2,008+23.3%
2023$1,628+0.4%
2022$1,621+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 19885, Page 1383Recorded12/24/2024

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 19482, Page 1109Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 12272, Page 854

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook NaN, Page NaN