Skip to content

524 Barnegat AvenueToms River, NJ 08753

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block824
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings4
ZoningR40A
Sq Footage1,080
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,000
60%
Improvement Value:$73,300
40%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,320+5.2%
2024$3,156-11.5%
2023$3,567+0.4%
2022$3,551+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,080DeedBook 20227, Page 1271Recorded12/16/2025

Property Sale

Sale
$92,900
DeedBook 11266, Page 1621

Property Built

Built

Year Built: 1938