Skip to content

522 Barnegat AvenueToms River, NJ 08753

Built 1931

Last Sale Price
$266,100
Last Sale Date
Apr 27, 2020

Property Information

Block824
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,357
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
45%
Improvement Value:$131,000
55%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+5.2%
2024$4,154+5.4%
2023$3,943+7.3%
2022$3,676+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$266,100
Sq Ft1,357DeedBook 18459, Page 1222Recorded5/5/2021

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 3936, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1931