Skip to content

609 Anthony AvenueToms River, NJ 08753

Built 1920

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block825
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,641
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
42%
Improvement Value:$152,100
58%
Total Assessment$261,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,755+5.2%
2024$4,520+17.5%
2023$3,848+0.4%
2022$3,831+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,641DeedBook 18680, Page 1369Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 12524, Page 1718

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 4983, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1920