Skip to content

622 Barnegat AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block825
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage697
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
61%
Improvement Value:$69,700
39%
Total Assessment$178,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,254+5.2%
2024$3,093+17.4%
2023$2,635+0.4%
2022$2,624+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500
Sq Ft697DeedBook 19592, Page 1462Recorded1/29/2024

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4036, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1950