Skip to content

425 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1923

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Nov 22, 2017

Property Information

Block827
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class14
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage924
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
69%
Improvement Value:$49,100
31%
Total Assessment$158,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,879+5.2%
2024$2,737-11.5%
2023$3,091+0.4%
2022$3,078+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 16972, Page 852Recorded12/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1923