Skip to content

621 Parkside AvenueToms River, NJ 08753

Built 1938

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block835
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,359
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
45%
Improvement Value:$138,500
55%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,616+5.2%
2024$4,388+12.7%
2023$3,893+0.4%
2022$3,876+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,359DeedBook 17635, Page 1912Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 14768, Page 1172

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 10552, Page 1841

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5027, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1938