Skip to content

616 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 1933

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block835
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage914
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
55%
Improvement Value:$98,900
45%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,041+5.9%
2024$3,817+19.0%
2023$3,207+0.5%
2022$3,192+4.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$378,000
Sq Ft914DeedBook 19822, Page 161Recorded10/17/2024

Property Sale

Sale
$331,000
Sq Ft914DeedBook 19370, Page 1614Recorded5/5/2023

Property Sale

Sale
$278,000
Sq Ft842DeedBook 18831, Page 41Recorded12/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1933