Skip to content

217 Harding AvenueToms River, NJ 08753

Built 1928

Last Sale Date
May 30, 1988

Property Information

Block835
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,499
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
47%
Improvement Value:$120,800
53%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,185+5.2%
2024$3,978-1.3%
2023$4,031+0.4%
2022$4,013+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4691, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1928