Skip to content

619 Mckinley AvenueToms River, NJ 08753

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block840
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage880
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
59%
Improvement Value:$74,400
41%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,340+5.2%
2024$3,175+4.0%
2023$3,054+0.4%
2022$3,040+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951