Skip to content

638 Parkside AvenueToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block840
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage994
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
50%
Improvement Value:$104,100
50%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,790+5.2%
2024$3,602+15.0%
2023$3,131+0.4%
2022$3,118+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft994DeedBook 19319, Page 965Recorded3/9/2023

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 14152, Page 1483

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 10093, Page 1020

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4773, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1940