Skip to content

634 Mckinley AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Jul 9, 1992

Property Information

Block845
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage950
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
61%
Improvement Value:$75,700
39%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,491+5.2%
2024$3,318-4.7%
2023$3,482+0.4%
2022$3,467+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4997, Page 408

Property Sale

Sale
$41,105
DeedBook 4065, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1950