Skip to content

713 Buchanan StreetToms River, NJ 08753

Built 1948

Last Sale Price
$387,450
Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block846
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,250
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
32%
Improvement Value:$230,900
68%
Total Assessment$339,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,190+5.2%
2024$5,884-2.7%
2023$6,047+0.4%
2022$6,021+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$387,450
Sq Ft2,250DeedBook 19361, Page 1330Recorded4/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1948