Skip to content

715 Buchanan StreetToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block846
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class45
Description2F
Dwellings2
ZoningR40A
Sq Footage2,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
36%
Improvement Value:$192,300
64%
Total Assessment$301,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,487+5.2%
2024$5,216-0.5%
2023$5,240+0.4%
2022$5,217+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft2,000DeedBook 17625, Page 1166Recorded9/30/2019

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 3655, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1940