Skip to content

715 Riverside DriveToms River, NJ 08753

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block848
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,253
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
64%
Improvement Value:$123,900
36%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,335+5.2%
2024$6,022-9.1%
2023$6,628+0.4%
2022$6,599+8.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1933