Skip to content

719 Riverside DriveToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 19, 2002

Property Information

Block848
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,160
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,000
39%
Improvement Value:$356,100
61%
Total Assessment$585,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,655+5.2%
2024$10,128-1.6%
2023$10,296+0.4%
2022$10,250+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 10752, Page 1095

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5263, Page 970