Skip to content

202 Fourth AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1957

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jan 20, 2014

Property Information

Block878
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,891
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,000
60%
Improvement Value:$279,500
40%
Total Assessment$707,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,884+5.2%
2024$12,247+14.1%
2023$10,734+0.4%
2022$10,687+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,891DeedBook 15735, Page 501Recorded1/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1957