Skip to content

282 Harbor CourtLavallette, NJ 08735

Built 2004

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 23, 1994

Property Information

Block881
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class21
Description3F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,881
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$835,000
40%
Improvement Value:$1,238,700
60%
Total Assessment$2,073,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,762+5.2%
2024$35,896+29.9%
2023$27,643+0.4%
2022$27,521+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5149, Page 641

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 3973, Page 162