Skip to content

276 Harbor CourtLavallette, NJ 08735

Built 2021

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block881
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class20
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage4,338
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$845,000
44%
Improvement Value:$1,078,000
56%
Total Assessment$1,923,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,018+5.2%
2024$33,287+22.6%
2023$27,147+77.8%
2022$15,268+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 17178, Page 871Recorded7/18/2018

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 16010, Page 1103Recorded2/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$1,075,000
DeedBook 14140, Page 1475