Skip to content

277 Harbor CourtLavallette, NJ 08735

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2002

Property Information

Block881
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,894
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$825,000
60%
Improvement Value:$549,900
40%
Total Assessment$1,374,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,037+5.2%
2024$23,800+2.4%
2023$23,244+0.4%
2022$23,142+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$565,000
DeedBook 10260, Page 1156