Skip to content

201 Fourth AvenueLavallette, NJ 08735

Built 2018

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Apr 8, 2019

Property Information

Block884
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class20
Description3172
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,172
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$595,000
35%
Improvement Value:$1,104,900
65%
Total Assessment$1,699,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,955-15.5%
2024$36,645+96.1%
2023$18,687+0.4%
2022$18,605+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

Sq Ft3,172DeedBook 17461, Page 478Recorded5/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 16662, Page 1600Recorded2/17/2017

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 15543, Page 310