Skip to content

31 Fifth AvenueLavallette, NJ 08735

Built 2008

Last Sale Price
$1,097,000
Last Sale Date
Feb 12, 2020

Property Information

Block907
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class19
Description3F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,246
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$722,000
55%
Improvement Value:$590,600
45%
Total Assessment$1,312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,902+5.2%
2024$22,721-13.9%
2023$26,378+0.4%
2022$26,262+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,097,000
Sq Ft3,246DeedBook 17797, Page 76Recorded2/24/2020

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft3,246DeedBook 16698, Page 1495Recorded3/31/2017

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft3,246DeedBook 15851, Page 1313Recorded7/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 10158, Page 266