Skip to content

223 Fourth AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1987

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block884
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,926
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,000
47%
Improvement Value:$630,800
53%
Total Assessment$1,195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,776+5.2%
2024$20,699+13.5%
2023$18,241+0.4%
2022$18,161+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987