Skip to content

209 Norman CourtLavallette, NJ 08735

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block888
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class21
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,985
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$605,000
41%
Improvement Value:$855,700
59%
Total Assessment$1,460,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,599+5.2%
2024$25,285+19.3%
2023$21,190+0.4%
2022$21,097+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 11862, Page 1714

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5588, Page 790

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook NaN, Page NaN