Skip to content

212 South CourtLavallette, NJ 08735

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 1997

Property Information

Block891
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,056
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,000
62%
Improvement Value:$345,600
38%
Total Assessment$900,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,400+5.2%
2024$15,589+12.9%
2023$13,808+0.4%
2022$13,747+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 4498, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1954