Skip to content

208 South CourtLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block891
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,208
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,000
69%
Improvement Value:$249,500
31%
Total Assessment$804,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,650+5.2%
2024$13,926+14.6%
2023$12,152+0.4%
2022$12,098+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft1,208DeedBook 17646, Page 1798Recorded10/17/2019

Property Sale

Sale
$795,000
DeedBook 11904, Page 894

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 10578, Page 1252

Property Sale

Sale
$462,500
DeedBook 10067, Page 885

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4560, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1970