Skip to content

3669 Route 35 N.B.-Unit 3Lavallette, NJ 08735

Built 1987

Last Sale Date
Nov 6, 1995

Property Information

Block906
Lot1
QualifierC0103
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class39
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage986
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
63%
Improvement Value:$147,200
37%
Total Assessment$402,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,324+5.2%
2024$6,962+8.4%
2023$6,425+0.4%
2022$6,397+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5321, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1987