Skip to content

3669 Route 35 N.B.-Unit 8Toms River Twp, NJ 03442

Built 1987

Last Sale Price
$380,500
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block906
Lot1
QualifierC0108
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class39
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,006
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
67%
Improvement Value:$124,900
33%
Total Assessment$379,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,918+5.2%
2024$6,576+1.8%
2023$6,463+0.4%
2022$6,435+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,500
Sq Ft1,006DeedBook 18320, Page 1798Recorded2/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1987